Home About the competition Competition winners

Competition Winners

2017

Primary

Instrumental Solo – Aidan Cham (cello)
Piano Solo – Olivia McClintock

Vocal Ensemble – St Albans High School Prep Junior Choir
Instrumental Ensemble – Abbey School Year 6 String Quartet

Secondary

Solo Piano – Thomas Hillman
Solo Strings – Fai Li (violin)
Solo Wind/Brass – Louisa Kataria (alto saxophone)
Solo Vocal – Emily Price

Vocal Ensemble – Parmiter’s Barbershop Quartet and St Albans School Chamber Choir  (Joint winners)
Instrumental Ensemble – Zhao Trio

 

2016

Primary

Solo Instrumental – Arun Subramaniyam (violin)
Vocal Ensemble – Wheatfields Junior School Choir and Abbey Primary School (Joint winners)

Secondary

Solo Piano/Organ – Thomas Dilley (organ)
Solo Strings – Charlie Woodhouse (cello)
Solo Wind/Brass – Alice Dilley (clarinet)
Solo Vocal – Daniel Wright & Henry Nurse (Joint winners)

Instrumental Ensemble – STAHS Flute Quartet
Vocal Ensemble – Sandringham School Show Choir and Sir John Lawes Chamber Choir  (Joint winners)

 

2015

Primary

Solo – Harry Watson Forbes L’Estrange (violin)
Instrumental Ensemble – Roundwood Year 6 Steel Pan Band

Secondary

Solo Piano – Lucy Sun
Solo Strings – Thomas Hillman (violin)
Solo Vocal – Nina Vinther (mezzo)
Solo Wind/Brass – Jack Jennings (trumpet)

Band Ensemble – Sandringham Jazz Band
Instrumental Ensemble – Mortimer Flute Quartet
Vocal Ensemble – Sir John Lawes Vocal Trio

 

2014

Primary

Instrumental Solo – Isabelle Methven (violin)  and Rosanna Fenn (violin) (Joint winners)
Instrumental Ensemble – St Columba’s College Prep Bell Choir
Choir Ensemble – St Albans Cathedral Parish Junior Singers

Secondary

Solo Piano – Julian Trevelyan
Solo Strings – Theo Gill
Solo Wind/Brass  – Thomas Dilley
Solo Vocal – Nicholas Springthorpe

Band Ensemble – St Albans School Jazz Band
Choir Ensemble – Loreto Rock Choir
Instrumental Ensemble – The Beaumont Trio
Vocal Ensemble – St Albans School Barbershop

 

2013

Primary

Solo Instrumental – Kishor Subramaniyam (violin)
Choir – St Columba’s Prep School Choir
Instrumental Ensemble – Abbey Primary School Orchestra

Secondary

Solo Vocal – Emily Almond and Emma Doherty (joint winners)
Solo Wind/Brass – Samuel Lewis-Lim
Solo Strings – Yannick Mayaud

Choir – Beaumont Vocal Ensemble
Band – Sandringham Swing Band
Instrumental Ensemble – The Brilim Trio
Vocal Ensemble – Beaumont Year 13 Girls

 

2012

Primary

Solo Instrumental – Laura Llewelyn (double bass)
Vocal Ensemble – The Abbey Primary School Choir
Instrumental Ensemble – The Abbey Primary School Quintet

Secondary

Solo –  Jessica Price (double bass)
Ensemble – Julian Trevelyan and Didier Osindero